Červenec 2013

Cvičení dle Mojžíšové

18. července 2013 v 21:26 Celkově ozdravné metody

PaedDr. Marie Zelená podle publikace Ludmily Mojžíšové, kresby: Eva Fantová

Uvedená sestava zahrnuje cviky z nejznámější sestavy paní Mojžíšové - cvičení umožňující otěhotnění. Tato sestava je komplexnější a lépe zahrnuje procvičení celého těla.

Čištění pračky II.

17. července 2013 v 23:02 Vychytávky v domácnosti
Budete potřebovat:
Kyselinu citronovou


Jednou za 3 - 6 měsíců (podle tvrdosti vody) látkový pytlík se 100g kyseliny citronové do prázdné pračky a na 90C vyprat.

DOPORUČENÍ:
Je vhodné přidat do pračky také nějaké bílé prádlo, ideálně látkové pleny. Odstředivá síla při praní totiž bez prádla nefunguje dostatečně, a bez prádla se kyselý roztok nedostane všude. Prádlo při tomto cyklu také úspěšně zbavíme vápenatých usazenin, a případná tvrdost plenek se tím odstraní. Nazvala bych to jednoduše domácí odvápnění pračky nebo domácí deinkrustace prádla/pračky.
cit. z webu HOMEMADE


Jak na slimáky

13. července 2013 v 21:27 Zahradnické tipy

Na slimáky platí skořápky

M.R. z Karviné používá k odpuzení myší a slimáků, kteří ohrožovali její zahradu, skořápky ořechů a vajíček! Jaké má výsledky?
Skořápky z vyloupaných vlašských ořechů schovávám a na jaře je používám v zahradě. Když například vysazuji růže nebo jiné keříky, vždy do vyhloubené jámy napřed nasypu skořápky, ty pak zasypu kompostem a pak pokračuji v běžném sázení. Mám ověřeno, že když jsou v zemině skořápky s ostrými hranami, myši se tomu místu vyhýbají. Skořápky tak za tři roky zetlí, ale to už růže mají pevný kořenový systém a myši jim neublíží. Kolegyně skořápky z ořechů zase přidává do řádků při sázení brambor.
Schovávám i vaječné skořápky, které nadrtím nadrobno (ne však na prach). Na jaře pak po základním zpracování půdy ve fóliovníku utužím po obvodu stěn asi deseticentimetrový pás půdy a na ni nasypu drcené vaječné skořápky. Zabráním tak slimákům, aby okusem ničili zeleninu ve fóliovníku. Drť se jim nalepí na slizkou nohu, oni nemohou tam ani zpět a uschnou. Drť však musí být nasypána opravdu v pásu alespoň 10 cm po celém obvodu bez přerušení.
z IReceptáře

Meloun se solí

Když už jsem boj skoro vzdala, tak mi sousedka poradila naprosto úúúúžasný fígl - kam se hrabe pivo. To jim chutná a občas vyplavou a utečou. Vydlabanou půlku melounu položím na slimáčí oblíbené stanoviště, na dno dám trochu soli a čekám... Od té doby jsem nepotkala slimáka - pouze toho, co se hrnul do nastražené pasti.

Jak zachránit úrodu?

Ruční sběr - pracný, ale zdarma

Na malých plochách je můžeme sbírat. Nejlépe se sbírají po dešti, kdy všichni vylézají, či ráno a za soumraku. Milují vlhko a stín. Po nasbírání do nádoby je co nejrychleji usmrtíme zalitím vařící vodou. Občas praktikované posolení je špatnou metodou, která jim zbytečně připraví pomalou a bolestivou smrt. Ve vodě se poté brzy rozloží a můžeme je ve skupenství kapalném vylít na kompost.
Sběr si usnadníme nalákáním slimáků na zkažené ovoce či rozličnou, nejlépe listovou zeleninu, opadané květy či granule pro kočky a psy. Účinek zvýšíme, pokud potravu přiklopíme vlhkým, nejlépe nahnilým prkénkem - slimáci se rádi schovávají.

Nastražíme pasti!

  • Dobře fungují zapuštěné nádoby, přičemž nejlepším lákadlem pro většinu slimáků jepivo. Vhodné jsou i zbytky ze sudů, které lze získat i zdarma.
  • Okraj necháme 1 cm přečnívat, abychom omezili lapání jiných živočichů.
  • Pasti denně kontrolujeme, v pivu utopené slimáky již není třeba ani usmrcovat, měli příjemný konec.
Hladina piva musí být dostatečně hluboko, už se objevili i plzáci, kteří se pouze napijí, pokud je to snadné, a spokojeně se plazí dál. Osvědčené jsou napříkald petlahve, u kterých zboku vystříhnete ovál. Do záhonu se poté zapustí ve vodorovné poloze a z poloviny napustí pivem. Z této pasti se opilý slimák již nedostane.

Ochrana záhonů

Další možností je mechanicky chránit jednotlivé záhony. Bariér, které jsou pro slimáky obtížně překonatelné či zcela nepřekonatelné, je mnoho druhů:
  • zapuštěné plechy s okrajem zahnutým směrem ven, vysoké alespoň 15 cm
  • pásy suchého materiálu, jako je sláma, piliny, vaječné skořápky
  • může pomoci i lemování aromatickými rostlinami, které plzáci nežerou, a proto je nenalákají k další cestě do nitra záhonu - například šalvěj, tymián, levandule.

Vbočený palec

9. července 2013 v 20:02 Celkově ozdravné metody
Ani krásně upravené nožce nesluší pokřivený palec.

Vbočený palec - hallux valgus - je nesmírně nepříjemnou záležitostí snižující pohodlí při chůzi, omezující výběr obuvi, je to handicap kosmetický, o bolestivosti ani nemluvě.
Ne každý však chce vsadit na operativní řešení - mnohdy značně sporné. Nabízí se možnost využít řešení konzervativní - tedy pomocí speciálních postupů a cviků. Je však nutné obrnit se značnou vytrvalostí a trpělivostí. Taktéž je nutné si uvědomit, že pozice palců je pouze důsledek nesprávné, nepřirozené pozice v kyčelních kloubech. Ať to zní jakkoliv divně, vbočený palec nevznikne tak, že by si palec jednoho dne řekl -" mám to ho dost, já se vybočím". Je to pouze důsledek.

Dovoluji si částečně ocitovat z knihy "Dornova metoda….i ty můžeš" autorů Zuzky Prouzové a Jožky Púryho (2011)
Mnoho lidí se domnívá, že příčinou vbočeného palce jsou rodové dispozice nebo chůze na vysokých podpadcích. Kdyby tomu tak bylo, pak by všechny ženy, které nosí podpatky tímto problémem trpěly a celé generace lidí by trápilo totéž. Zkušenosti dokazují, že příčina problému začíná v kyčelních kloubech, v jaké pozici jsou se promítne až dolů, do chodidel. Pokud není zatížení chodidla rovnoměrné, dochází k nejrůznějším deformacím - plochá noha, kladívkové prsty, zborcení klenby, vbočený palec, vbočené paty atd. Ani operace nevyřeší příčinu - nehledě na rizika a bolesti s nimi spojené, o časté recidivě ani nemluvě. Velmi často i po zdařilé operaci se vbočené palce vytvoří znovu. Jednoduše řečeno - operativní řešení sice hasí požár pěkně, ale na opačném konci vesnice, než hoří.

Celé tělo je neuvěřitelně složitě, leč logicky uspořádané. Je možné si povšimnout, že až podezřele často mnoho klientů s halluxy, zvláště pak žen, zároveň trpí v oblasti 7. krčního obratle, "hormonálním či vdovským hrbem" někdy i potížemi se štítnou žlázou.

S halluxem je nutné pracovat denně. Záleží tedy jen na "majiteli", jak rychle problém zmizí.
S vbočenými palci velmi úzce souvisí valgozita (vbočení) pat a kolen. Zdánlivě neškodná vbočená noha stojí většinou na začátku celého řetězce problémů. Dostavuje se akutní či chronické přetížení kloubů, svalů a šlach.

Dornova metoda PLUS je jemná manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do původní přirozené polohy. Proč tedy Dornovu metodu nepoužít při nápravě vbočených palců?

K nápravě vedou 3 kroky - avšak - nejdříve je nutné mít po dornovsku srovnanou pánev a srovnanou délku končetin.

1) VIKLÁNÍ
Palec je nutné nejdříve ze své zatuhlé pozice uvolnit. Palcem vikláme do všech stran, zvláště pak vikláme do rovné pozice. Pokud je to bolestivé, je nutné vydržet. Alespoň 10 min. denně. Až je palec dostatečně uvolněný (cca 14 - 30 dnů), můžeme zařadit další 2 kroky.

2) ŽĎÍMÁNÍ
Jednou rukou držící chodidlo pod kloubem palce otáčíme směrem dolů, druhou rukou, která drží samotný palec nad hlavním kloubem otáčíme směrem opačným, tedy jakoby nahoru. Jako bychom ždímali prádlo. Současně zatáhneme rukama od sebe, roztahujeme kloub. Opakujeme 10-20X.

3) BRČKO - USAZOVÁNÍ KLOUBU
Za nádechu ohneme palec tak, jak to půjde směrem dolů a za výdechu vracíme palec zpět a tlačíme celou dobu pohybu ruce proti sobě, až do původní pozice palce. Opakujeme 5X. Usazujeme kloub palce do původní pozice.

Čím léčení vbočeného palce můžeme ještě více uspíšit?

1. Stélky Hanák - evropský patent a unikát v oblasti nápravy valgozit končetin. Speciální biomechanické aktivní stélky (vložky) do obuvi pouhým snížením prostoru pod palcovým kloubem proti malíkové hraně chodidla nutí k aktivitě jinak líný poslední článek palce.

2. Korektory vbočených palců - existuje celá řada více či méně zdařilých korektorů v různých cenových hladinách od cca 100 do 1000 a více korun. Zde rozhodně neplatí úměra kvality a ceny. Praxí ověřený, nejúčinnější korektor pochází od brněnské firmy Sanomed (cca 110 Kč), z měkkého příjemného materiálu se silným tahem a jednoduchostí použití. Rozhodně nelze doporučit korektory meziprstní - tyto korektory nejenže palec nenarovnají, zato pokřiví ostatní prsty.

3. Mast R-SOL5 s jodisolem (HS 5) - tato kouzelná mastička sice nevyléčí vbočený palec, významně však pomáhá "rozpuštění" a vstřebání tuhé chrupavčité tkáně na kloubu palce.

4. Thera band - tato vynikající pružná plochá guma má využití při mnoha typech cvičení. Pro využití vlastností thera bandu při léčbě vbočených palců ovineme gumu kolem nohy - imitujeme tím anatomický průběh svalstva dolní končetiny. Kráčíme pomalu, paty stavíme vzpřímeně, nevytáčíme dovnitř. Kolenní čéšky směřují přes střed přednoží, odvíjení nohy je přes základní kloub palce.

5. Domnívám se, že patrně nejlepší způsob korekce vbočených palců a vůbec mnoha deformit nohy je bosá chůze. Veškeré potíže nohy se začaly objevovat až s vynálezem boty. Čím dražší, komfortnější, více vypolstrovaná a utlumená bota s maximálně odpruženou patou je téměř zárukou pro vytvoření některé z deformit nohy.

UPOZORNĚNÍ: Korektory či vložky do bot jistě dokážou urychlit a podpořit snahu o nápravu vbočeného palce, avšak nesmíme zapomínat, že NEJPRVE JE NUTNÉ MÍT SPRÁVNĚ USAZENÉ KYČELNÍ KLOUBY A SROVNANOU PÁNEV.

cit. z Imzadi.cz

Káva s mlékem?

2. července 2013 v 21:31 O pití
Bohužel kombinace kávy a mléka nepůsobí příznivě na naše orgány. Působí na dvanácterník neboli duodenum, který si stáhne křečí svoje hladké svalstvo a tak začne vyřazovat z provozu slinivku břišní a celý žlučník. Žlučník je vlastně skladiště žluči v našem organismu a uvolňuje žluč tehdy, když sníme něco tučného, aby tento tuk byl dostatečně emulgován.

Jestliže nám žlučník řádně nefunguje, potom máme zaděláno na problémy.
Snad největší problém je v tom, že se toto dozvídáme, až když je nám 70 let a v průběhu padesáti let jsme oblíbenou kávu s mlékem tak rádi popíjeli, protože nám to chutnalo.

Křeče a bolesti se potom za čas objevují i v oblasti bederní páteře, kdy nedostatek žluči ve střevech způsobuje zácpu. Žluč, která se nedostane do dvanácterníku, se usazuje v bolesti nádržky žlučníku a tvoří se nejprve žlučový písek a později se mohou vytvářet i žlučové kameny.

Z čínské medicíny se dozvídáme, že meridiánová spojnice nemocného žlučníku prochází všemi velkými klouby našeho organismu (kyčle, ramena, kolena) a způsobuje jejich bolesti.

Chybějící slinivkové šťávy způsobují ve střevech nadýmání (meteorismus) . Vracející se reaktivované šťávy poškozují slinivku a tím vzniká cukrovka (diabetes mellitus), což ve své podstatě je nefunkční slinivka , kdy se netvoří v patřičném množství anebo vůbec hormon inzulin. Takto mimo jiné je i ochromena činnost sliznic v celém našem těle .

Káva navíc obsahuje velké množství kyseliny šťavelové a když ledviny tuto látku nestačí dostatečně rychle vylučovat prostřednictvím moči, potom se snadno tvoří močový písek z krystalů kyseliny šťavelové, později se vytvářejí močové kameny.

Je-li v organismu přítomno velké množství kyseliny šťavelově, ta se přes tlusté střevo vstřebává do těla a usazuje se do svalů a dochází tak k nemalým bolestem (vnímaným zejména v noci) -- jak v oblasti páteře, tak i v oblasti velkých kloubů.
Tímto způsobem vzniká i podobné onemocnění jako je dna! Pokud tedy myslíte na své zdraví, popíjejte raději svoje kafíčko bez mléka!

Primář MUDr. Jan Miklánek
cit. z netu