Srpen 2013

Kopřiva dvoudomá

28. srpna 2013 v 20:26 Bylinky

Kopřiva dvoudomá je takřka zázračnou bylinou proti jarní únavě. V tomto období se dá použít nejen jako čaj, ale také do polévek, jako špenát či nádivka. Obsahuje vitamín C, betakaroten, vitamin A, vápník a železo. Působí močopudně, rozpouští hleny v těle, pomůže při akné, ekzémech, revmatismu a chudokrevnosti. Podporuje léčení zánětů močových cest, používá se při vysokém tlaku a pomáhá při premenstruačním syndromu, u zvětšení prostaty a senné rýmy. Kopřivu bychom měli užívat vždy 2 týdny a poté 2 týdny vynechat protože odvádí z těla draslík. Proto je při častějším použití třeba dbát na jeho doplnění, například jedením banánů a čerstvé zeleniny. Nepoužívat v těhotenství, při kojení a u dětí do 2 let.

Čajová kopřivová kůra
Ráno nalačno půl hodiny před snídaní jeden šálek a přes den opět pijeme jedem až dva šálky čaje. Po takové kůře se budete cítit velmi dobře, pružně a mladě. Pije se neslazený a můžeme do něho přimíchat trochu heřmánku nebo máty pro zlepšení chuti.

Odvar proti padání vlasů
100g jemně nařezané kopřivy vaříme půl hodiny v jednom litru vody okyselené octem.
Používá se k večernímu mytí vlasů jako prostředek zabraňující jejich vypadávání.


Příprava nálevu pro vnitřní použití:
1 čajová lžička sušených kopřiv se zalije 250 ml vařící vody. Nechá se 10 minut vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Kopřivový čaj se pije 1 krát denně, vlažný a připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím Užívání kopřivového čaje není vhodné pro děti.

Speciálním využitím kopřivy jsou jarní očistní pitné kúry k pročištění organismu a odstranění škodlivých látek. K těmto kúrám se připravuje nálev z čerstvých mladých kopřiv. Očistná kúra by měla trvat 3 týdny.

Příprava nálevu z čerstvých kopřiv: svazek mladých kopřiv se zalije 1 litrem vařící vody, nechá se vyluhovat v přikryté nádobě a poté se scedí. Tento nálev se popíjí během celého dne.

Syrovátka

26. srpna 2013 v 20:15 Ostatní
VÝŽIVOVÝ VÝZNAM SYROVÁTKY (část 1)

Vitaminy, minerální látky (vitaminy B1, B2, B6, B12, kyselina pantotenová, K, Mg, Ca). Prostřednictvím 0,5 l syrovátky je dodáno 25 - 30 % denní potřeby B12, polovina denní dávky vitaminu B2, třetina denní dávky kyseliny pantotenové, a to vše při minimálním přísunu tuku a energie.

Laktóza.
S indexem sladivosti 0,2 až 0,4 sacharózy se hodí do dětské výživy, která nevyvolává návyk na sladkou stravu.
Glykemický index laktózy je o 46 % nižší než glukózy.
Laktóza zvyšuje absorpci minerálních látek. U osob, které snášejí laktózu, působí tato látka příznivě na zvyšování objemu stolice.

Syrovátkové bílkoviny.
- příznivá je vysoká biologická hodnota
- rychlá stravitelnost
- sytivost syrovátkových aminokyselin je vyšší než aminokyselin kaseinu, sóje a vaječného albuminu.
- předem konzumovaná syrovátková bílkovina v množství 20 až 40 g způsobuje následné snížení příjmu potravy vyvolané hladem.
- po konzumaci 10 - 40 g syrovátkové bílkoviny (nikoli izolátu) se sníží glukóza v krvi a uvolňování inzulinu.
U zdravých osob i osob s diabetes typu II může předchozí příjem syrovátkových bílkovin příznivě působit na vyrovnanou hladinu glukózy v krvi.

Účinek na sytivost je odůvodňován různými faktory: samotnými frakcemi syrovátkových bílkovin, bioaktivními peptidy, aminokyselinami uvolňovanými během trávení a jejich kombinovaným účinkem. Zdá se, že sytivost je ovlivněna i viskozitou potraviny.

FYZIOLOGICKÝ VÝZNAM SYROVÁTKOVÝCH BÍLKOVIN (část 2)

Každá bílkovina v těle má svůj význam, např. jako enzym, hormon, imunitní faktor nebo vazebná bílkovina. Proto se jakýkoli nedostatek určité bílkoviny projeví zhoršením funkčnosti. Ve výživě je třeba dbát nejen na obsah bílkovin, ale i na jejich kvalitu. Nadměrné štěpení bílkovin vede k ovlivnění imunity, zvyšuje možnost infekce, zpomaluje hojení ran, přispívá k oslabení svalstva a zvyšuje morbiditu a mortalitu.

Antioxidační účinek. Souvisí především s vysokým množstvím cysteinu a kyseliny glutamové, které jsou vedle glycinu součástí antioxidačně působícího glutathionu. Ten chrání buňky před volnými radikály. Oxidační stres je navíc snižován tím, že alfa-laktalbumin tvoří komplexy s těžkými kovy. Pasterované nebo UHT-mléko se vyznačuje jen nepatrnou antioxidační kapacitou původního mléka.

Imunomodulační účinek. Myši krmené syrovátkovými bílkovinami vykazují pětkrát vyšší imunostimulaci než myši krmené kaseinem. U lidí byl pozorován přímý vliv na potlačení infekcí např. působením imunoglobulinů (IgG) od imunizovaných dojnic, u nichž bylo množství syrovátkových bílkovin zvýšeno. Důsledkem pokusu s podáváním laktoferinu byla zvýšená aktivace T-buněk.

Podstatnou úlohou imunitního systému také je snižování oxidačního stresu, a k tomu je zapotřebí optimální hladina glutathionu.

Předpokládá se, že směs syrovátkových bílkovin a vysoký obsah cysteinu má ochranný vliv před infekcemi.

Antimikrobiální vlastnosti. Antimikrobiální vlastnosti byly popsány u laktoferinu, laktoperoxidázy, lysozymu, IgG a glykomakropeptidu (GMP). U laktoferinu, IgG a GMP byly popsány antivirové vlastnosti a některým mastným kyselinám ze syrovátky je připisován protiplísňový efekt. Nepřímý antimikrobiální efekt má i výše popsaný imunomodulační účinek. Kromě toho jsou popsány antimikrobiální účinky i u některých bioaktivních peptidů ze syrovátkových bílkovin.

Účinek laktoferinu je jen zčásti dán vázáním železa. Laktoferin vykazuje silnou interakci s povrchem buněčné stěny gramnegativních bakterií. Přitom se rozpouštějí lipopolysacharidy a bakterie se ničí v důsledku osmotické nerovnováhy. Laktoferin je také schopen chránit buňky epitelu před mikrobiální infekcí tím, že zabraňuje intracelulární invazi patogenů. Účinek může být zesílen kombinací s lysozymem, který napadá buněčné stěny bakterií. Zdá se, že laktoferin chrání i před virovými infekcemi jako je chřipka, rotavirová gastroenteritida, herpes a hepatitida.

Antikancerogenní vlastnosti. Podle řady studií na zvířatech působí syrovátkové bílkoviny preventivně proti chemicky indukovaným tumorům (karcinogenese) hlavně v tlustém střevě a prsu. Přitom nedochází na rozdíl od kaseinu a sojové bílkoviny k poškození DNA střevních buněk.

Železo navázané na laktoferin nevyvolává na rozdíl od volného železa žádné oxidační poškození struktury nukleových kyselin.

I další syrovátkové bílkoviny působí proti nádorům tím, že zvyšují v tkáních koncentraci glutathionu, a tím redukují poškození chromozomální DNA oxidačním stresem.

Glutathion-transferázy katalyzují konjugaci potenciálně škodlivých chemických mutagenů a kancerogenů, které se tak eliminují. Navíc dochází ke stabilizaci DNA zvýšením metylace aminokyselin obsahujících síru.

PREVENTIVNÍ ASPEKTY SYROVÁTKOVÝCH BÍLKOVIN

Výsledky studií zatím neumožňují stanovit množství bílkovin nebo aminokyselin, při nichž se účinek projeví. Studie jsou většinou prováděny a bílkovinnými koncentráty a izoláty a použité dávky jsou výrazně vyšší, než přichází v úvahu při konzumaci pestré stravy.

Vliv na střevní flóru. Rovnováha v komplexním střevním ekosystému rozhoduje o zdraví či nemoci. Složky syrovátky mohou tuto rovnováhu ovlivnit několika způsoby:
  • antimikrobiální, imunomodulační, antivirový, antikancerogenní účinek (viz výše),
  • prebiotický účinek laktózy a syrovátkových bílkovin (a také některých bioaktivních bílkovin a GMP, ale nikoli kaseinu) na bifidobakterie a laktobacily.
Pokusy na zvířatech ukazují na ochranu žaludeční sliznice před poškozením indomethacinem nebo alkoholem, což je připisováno sulfhydrylovým skupinám v alfa-laktalbuminu, které stimulují syntézu glutathionu ve sliznici.

Nadváha. Dávno jsou syrovátkové nápoje doporučovány při dietě kvůli nízkému obsahu energie a vysoké nutriční hodnotě, která je obzvlášť důležitá u osob s vysokým tlakem, s diabetem nebo hyperlipidemií. Má to příznivý vliv na tyto typy látkové výměny:
  • termogenese je o 50 - 100 % vyšší než u pokrmu bohatého na sacharidy, a to zvyšuje příjemný pocit z jídla,
  • hormonální vliv - syrovátkové bílkoviny zvyšují uvolňování cholecystokininu a patrně také inzulinotrofního peptidu závislého na glukóze, a tím zvyšují pocit sytosti (to však platí i např. pro bílkoviny sóje nebo lepek),
  • kontroverzní diskuse se vedou ohledně vlivu zvýšené koncentrace aminokyselin v plasmě na chuť k jídlu ("rychlé" bílkoviny na rozdíl od "pomalých-kaseinových" vedou k velmi silnému, ale krátkodobému zvýšení koncentrace aminokyselin v plasmě). Specifické chemoreceptory v mozku kontrolují dostupnost histidinu, tyrosinu a tryptofanu, které slouží jako předstupně syntézy neuropřenašečů histaminu, serotoninu a katecholaminu. Zvýšená dostupnost těchto aminokyselin patrně urychlí signalizaci nasycení.
  • Příznivý je vysoký podíl rozvětvených aminokyselin a cysteinu, které chrání libovou svalovinu v případě deficitu energie.
Kardiovaskulární onemocnění. Vedle mikroživin jako Ca, P, Mg a vitaminu B, které působí různými mechanismy, hrají roli i syrovátkové bílkoviny a peptidy. V pokusech na zvířatech i obézních osobách snižovaly obsah triglyceridů, celkového a LDL-cholesterolu a krevní tlak (a bioaktivní peptidy zřejmě navíc brzdí i agregaci krevních destiček).

Laktoferin vykazuje antiaterogenní vlastnosti, brzdí akumulaci esterů cholesterolu v makrofágách, což je považováno za předstupeň plaku cév.

Na rozdíl od bílkovin jiného původu mohou syrovátkové bílkoviny snižovat postprandiální hladinu triglyceridů.

Látková výměna v kostech. Kromě vlivu laktózy a fosfopeptidů na absorpci vápníku, mají přímý vliv i syrovátkové bílkoviny. Frakce MBP (Milk Basic Protein) získaná ze syrovátky byla toxikologicky prověřována a nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, ale suplementace touto bílkovinou zvyšuje hustotu kostí a snižuje obsah štěpných produktů z kostí v moči.

VÝZNAM SYROVÁTKOVÝCH BÍLKOVIN V RŮZNÝCH ŽIVOTNÍCH SITUACÍCH

Velký význam mají syrovátkové bílkoviny pro ochranu svaloviny před jejím odbouráváním.

Sport. Při zvýšené fyzické aktivitě jednak přispívají k syntéze svalových bílkovin a brzdí jejich štěpení a také přispívají k regeneraci sportovců antioxidačním a imunomodulačním účinkem. Stimulace syntézy svalů je u syrovátkových bílkovin o 93 % vyšší než u kaseinu a o 18 % vyšší než u sójové bílkoviny. Při vytrvalostním sportu může být energie dodána rozvětvenými aminokyselinami, a ty také působí proti štěpení svalových buněk a pro jejich syntézu v zotavovací fázi.

Syrovátkové bílkoviny v kombinaci s CLA a kreatinem vedou u trénovaných dospělých sportovců při intenzivním silovém tréninku ke zvýšení podílu libové svaloviny.

Stáří. S věkem souvisí sarkopenie - předstupeň stavu, kdy se svalová hmota nahrazuje tukem. S tím souvisí funkční oslabení a výskyt zranění. To platí nejen pro hubené, ale i pro seniory s nadváhou. Proto lze doporučit vyšší přísun bílkovin než je doporučená dávka 0,8 g/kg, den. Ukázalo se, že přívod syrovátkových bílkovin (15 g) má větší efekt než jen odpovídající množství aminokyselin (6,72 g). U pacientů s frakturou stehenní kosti je snížen obsah růstového faktoru I podobného inzulinu (IGF), ukázalo se však, že doplnění stravy o ca 20 g syrovátkových bílkovin nebo 20 g kaseinu pomůže k výraznému zlepšení.

Stres. Z tryptofanu, který je ve značné míře obsažen v syrovátkových bílkovinách, především v alfa-laktalbuminu, vzniká hydroxylací a dekarboxylací neuropřenašeč serotonin. Pokusy na zvířatech i lidech ukázaly, že obohacením stravy o zdroje tryptofanu se dosáhne zlepšení kognitivní výkonnosti a kvality spánku. Nedostatek serotoninu souvisí s depresemi, úzkostmi a zvýšenou agresivitou.

Akné z pohledu celostní medicíny

20. srpna 2013 v 20:58 Celkově ozdravné metody
Ze života - příběh čtenářky a autorky

Akné není jen kosmetický problém

V květnovém čísle Regeny jsem si přečetla nemastný neslaný článek o akné, který nejenže nevypovídal o celostním přístupu k akné, ale ani neměl ambice rozkrýt příčiny onemocnění, natož aby čtenáře pořádně seznámil s dnes dostupnými metodami, které se používají v klasické dermatologii. Od 14 do 42 let jsem trpěla středně těžkou formou akné. Je mi 57 a pleť mám čistou. Nedělám s ní teď, až na občasné tvarohové zábaly, vůbec nic.

V pubertě jsme doufali, že to přejde samo, v dospělosti jsem navštívila kožní lékaře a specializované kosmetické pracoviště. Očekávala jsem, že projdu vyšetřením krve, moči a stolice, aby se zjistila příčina, protože jsem tušila, že porucha je někde uvnitř. To se nestalo. Jedna kožní lékařka mi zakázala řadu potravin a opalování. Po nasazení diety se nestalo nic. Slunění mi pomáhalo, takže jsem neposlechla. Jiná kožní lékařka navrhla, že mi nasadí 4 / !!!! / balení tetracyklinu, ,,pak se uvidí" ! Bylo jasné, že vůbec neví, co s tím. Takovou léčbu jsem odmítla. Na specializované kosmetické klinice mi zakázali komedony vymačkávat, pak mi je vymačkali sami. Lékařka se ušklíbala při zmínce, že chci vyzkoušet homeopatika. Dostala jsem k zevnímu užívání kyselinu salicylovou, která mi vůbec nepomohla.

Všechno jde, když se chce
Pustila jsem se do homeopatik - po půl roce užívání se projevy akné zmírnily ke snesitelnosti, dál už jsem se nelepšila. Biolampa měla výsledky slušné, leč přechodné. Chodila jsem na ni vždy před menses, kdy se pleť zhoršovala. Přežila jsem díky ní období menstruace ve společensky přijatelném stavu, ale za měsíc to tu bylo znova. Pak jsem narazila na metodu detoxikace MUDr. Jonáše. Výhodou bylo, že jsem se od začátku měřila sama, sama si ordinovala kombinace léků a soustředila jsem se na odkrývání a odstraňování konkrétních infekcí v těle.
Čistila jsem jeden orgán po druhém. Akné zmizelo nepozorovaně asi po roce detoxikace, aby se už nevrátilo. Časem se vyměnily povrchové struktury kůže, takže postupně zmizely i barevné flíčky po pupíncích.

Jak vidí acne vulgaris klasická medicína?
Poslední číslo časopisu Dermatovenerologie, do něhož referáty přispívají špičkoví kožní lékaři z celé republiky, bylo zaměřeno právě na akné a současné možnosti jeho léčby. Podávám z něj výtah. Porovnám vše i s možnostmi alternativní medicíny.

Od mých návštěv na kožní klinice lékaři v mnohém pokročili a jejich názor na příčinu onemocnění se podstatně shoduje s naším. Podle míry závažnosti a projevů řadí akné do několika subtypů.
Acne vulgaris je autoimunitní geneticky podmíněná choroba, jejíž etiologie je komplexní:
1. Hormonálně podmíněná hyperprodukce mazu-seborrhoea,
2. folikulární hyperkeratóza / komedony/,
3. změny v mikrobiální flóře- přemnožení běžné rezidentní kožní flóry-Propionbacterium
Acnes,
4. imunologické procesy a zánět.
Uvedené procesy se vzájemně ovlivňují.

Ad 1/
Produkce mazu v mazových buňkách je regulována androgeny, jejichž hlavním zdrojem jsou nadledvinky a gonády. Někteří pacienti však zvýšeně produkují maz i v případě normální hladiny androgenů. Zvýšené hladiny androgenů v séru bývají u syndromu polycystických ovarií, u vrozené adrenální hyperplazie a při užívání některých druhů hormonální antikoncepce. Dětská a juvenilní akné jsou důsledkem cirkulujících adrenálních nebo gonadálních androgenů. U dívek a žen se akné váže na menstruační cyklus.
Zvýšená hladina androgenů bývá i u tumorů nadledvinek nebo jaterního parenchymu, bronchiálního karcinomu, syndromu žlutého tělíska v graviditě (přetrvává), vzácně enzymovým defektem. Ženy mohou trpět kromě akné i zvýšeným ochlupením (hirsutismus)
a zhruběním hlasu. U řady pacientů výsledky hormonálního, gynekologického, eventuelně endokrinologického vyšetření bývají v mezích normy. Kůže je aktivním endokrinním orgánem s vlastním metabolismem androgenů ! U postižených jedinců je patrně zvýšena citlivost mazových žláz vůči androgenním hormonům.

Ad 2/
Nerovnováha mezi nadměrnou tvorbou a nedostatečnou likvidací keratinocytů vede k tvorbě komedonů.

Ad 3/
Propionbacterie preferují prostředí s vysokým obsahem mazu. Nejsou tedy primárním, ale sekundárním faktorem, který jen svými metabolity zhoršuje zánětlivé procesy v kůži.
Propionbacterie se jinak běžně vyskytují i u zdravé populace.

Ad 4/ Imunologie přesně vysvětluje, jaké imunitní pochody probíhají ve folikulech, pro nás nepodstatné.

Akné má i vnější příčiny
1. Doping acne je důsledkem užívání body building steroidů, testosteronu a anabolik.
Navíc u mužů mohou vést anabolika k atrofii testes, hypertrofii prostaty, neplodnosti,
a tyto symptomy se nemusí zcela upravit ani po jejich vysazení. Mohou poškodit jaterní
tkáň a vést ke vniku maligního nádoru jaterního parenchymu.
2. Akneiformní jsou i vitamíny skupiny B /B1, B6, B12/. Je to překvapivý fakt, protože mi
vždy právě všichni tvrdili, že mám nedostatek vitamínů B a doporučovali jíst kvasnice.
3. Akné vyvolávají i některé kosmetické přípravky a detergenty, oleje, pomády, ropné
deriváty, vazelíny, minerální oleje, sloučeniny chlóru, brómu a jódu.
Pacienti pracující s čistícími prostředky na bázi chlóru by měli zvážit změnu pracovního
zařazení. Pevné chlorované uhlovodíky navíc působí nefrotoxicky a hepatotoxicky.
4. Přehnané dávky UV záření, nevhodné opalovací oleje a krémy. Zatímco mírné slunění přispívá ke zklidnění projevů akné zvláště u moře a na horách, u těžších případů se naopak může akné zhoršit. Podíl může mít i určité procento nafty v mořské vodě.
5. Mechanické tření kůže o oděv, čelenky, klobouky, vlasy, koženka sedadel v autě, pásky.
6. Pocení a pobyt v horkém, dusném prostředí bez možnosti adekvátní hygieny.
(Kuchyně, tropy.)
7. Akné vyvolávají i některé léky (glukokortikoidy, androgeny), některá orální kontraceptiva,
halogeny-sloučeniny chlóru, brómu a jódu, vitamíny skup. B a D, antiepileptika, sedativa
(lithium, fenobarbituráty), cyklosporin, nidrazid, 8-metoxypsoralen v kombinaci s UVA,
antituberkulotika, streptomycin, ampicilin a tetracyklin (vida!), chinin,
disulfiram, thiomočovina, thiouracil, přípravky používané v rtg diagnostice, některá
antiarytmika, léky na štítnou žlázu s jódem, jodid draselný, (jód nebo bróm obsahují i
některá antidepresiva např. Citalopram), antimigrenika (Relpax), Lexaurin, a téměř
všechna mukolitika (podporují vyhleňování)/.
8. Minerální vody obsahující jód: Hanácká kyselka, Vincentka, Zaječická,
džusy obohacené o vitamíny, vitamínové komplexy.
9. Psychika. Lékaři si všimli, že pacienti s akné mají zvýšenou měrou sklony k depresím, jsou
úzkostní a přecitlivělí na reakce okolí. Vlivem osobního handicapu se straní společnosti.
Doporučují i souběžnou podpůrnou psychoterapii.

- 2 -

Léčba lehčích forem
1. Erytromycin, Clindamycin, kyselina azelaová, imidazolová antimykotika, lihové roztoky,
Benzolperoxid , Tretinoin.

Léčba těžších forem
Všichni přispěvatelé se shodují, že akné je chronická choroba a všechny léky jen kontrolují projevy akné, ale neléčí jej. Terapii je třeba provádět dlouhodobě. První výsledky bývají patrné za měsíc, po intenzivní fázi terapie je nutná ještě léčba udržovací, mnohdy i po několik let. Po vysazení léků dochází k relapsu. Lékař musí pacienty smířit s chronicitou onemocnění. Podpůrná léčba spočívá v pravidelném čištění pleti podle pokynů lékaře. Neodborně provedená péče může projevy zhoršit. Dietní opatření nemají na průběh akné většinou žádný vliv. Zcela výjimečně dojde ke zhoršení po konzumaci většího množství čokolády, mastných, sladkých nebo kořeněných jídel.

Doporučené léky
1. Makrolidová antibiotika Claritromycin, Azitromycin. Benzoylperoxid, lokální antibiotika.
Retinoidy (tretinoin, adaptalen, izotretinoin) na bázi kyseliny retinové jsou patrně dnes
nejúspěšnějším léčivem. Mají silné protizánětlivé účinky, zastavují tvorbu mazu a
keratinizaci. Kontraindikací je gravidita a kojení, za slunečných dnů je třeba dávky
snížit. Dlouhodobé nepřerušované užívání není vhodné, během léčby se musí kontrolovat
játra. Obliba kyseliny salicylové upadá. Metronidazol se užívá k léčbě některých
zánětlivých forem akné. Kyselina azelaová k udržovací léčbě.
2. Fyzikální léčba spočívá ve zmírnění zánětlivých projevů a v odstraňování jizviček a
pigmentací po léčbě. Soft lasery, diodové lasery, dermabraze, chemický peeling, pulsní
světlo. Ustoupilo se od fototerapie, vyvolávala hyperpigmentace. Laserové techniky jsou
velmi drahé a pojišťovny je nehradí, proto nejsou dostupné všem nemocným.


Pohled celostní medicíny
V mnohém se shodujeme s klasickými lékaři.
Neléčíme však kůži zvenčí, ale tělo zevnitř. Vnitřní čistota se pak projeví i navenek.

Léčba projevů samotných je potřebná, neboť okamžité vizuální zlepšení obličeje přinese klientovi psychickou úlevu a zvýšené sebevědomí, neřeší však samou podstatu nemoci.
Proto pak bývá klient vystaven recidivám a závislosti na dalších a dalších lécích.

1. V čem se shodneme
Hlavní příčina akné tkví v hormonální nerovnováze. Sledujeme celou hormonální osu
hypothalamus - hypofýza - nadledvinky - ovária/ testes. Také se domníváme, že příčinou
je nadprodukce testosteronu a že hormonální antikoncepce v některých případech sice
potlačuje, v jiných však vyvolává tvorbu akné. Pro hormonální souvislost mluví i fakt, že
se ženám akné zhorší před menstruací. Menstruační cyklus bývá narušený,
ženy trpívají premenstruačním syndromem, trpí výtoky.
Zatížení žláz s vnitřní sekrecí bývá bakteriální i virové. Na hypofýze a hypothalamu
nalézáme borrelie, FSME, gramnegativní koky, herpetické viry atd.
V ženských i mužských pohlavních orgánech bývají borrelie, chlamydie, mykoplazmata,
gramnegativní koky, viry hepatitid atd. Polycystická ovaria jasně mluví pro parazitární
zatížení cizopasníky typu Cestoda.
2. Játra, žlučník, slinivka
Podle čínské medicíny za hospodaření s tuky odpovídají játra. I lékaři si všimli, že pacienti s akné mívají postižena játra. Na nich a na žlučníku hledejme EBV, CMV, viry
žloutenek, helicobacter pylori, parazity, borrelii atd.
Kromě detoxikace pomůže jaterní čistící kúra.
Stejné zátěže mívá slinivka - nevynechat (!!!), patogeny se stěhují.

3. Čisté střevo - čistá pleť
Někdy nejhorší projevy akné zmírní i opakovaný hydrokolon.
Uvedené dva postupy nemocný může provést hned, bez čekání na terapeuta. Pro souvislost
akné se zažíváním svědčí i fakt, že místy, kde se pupínky objevují nejčastěji, na tvářích
a bradě, vede meridián žaludku a tlustého střeva. Brada je pak reflexní zónou pohlavních
orgánů.

4. Co zmizí samo
Propionbacterií si nevšímáme, hrají jen podružnou roli. Jakmile se změní podmínky
na kůži a omezí tvorbu mazu (vyčištěním jater, pohlavních orgánů a celého zažívání),
propionbacterie se neudrží.

5. Psychika hraje roli
Velice důležité je čistit nadledvinky, které kontrolují naši odolnost vůči stresu.
Také psychická rozlada nemocných souvisí s hormonální nerovnováhou a upravuje se
jednak při prvních viditelných výsledcích, jednak po detoxikaci endokrinní soustavy.
Nasadit antidepresiva škodí: čteme, že stav zhoršují. Je sympatické,
že dermatologové berou v úvahu i psychickou stránku nemoci, avšak pokud nejsou v léčbě
výsledky, pohovor s psychologem je málo platný. Zvýraznila jsem pojem cirkulující
androgeny, protože se ztotožňuji - a moji kolegové také - s myšlenkou, že nadbytečné
hormony a jiné toxiny kolují v krvi, tělo se jich zbavuje kůží, a proto nestačí čistit tělo
zevně.

6. Běh na delší trať
I my si myslíme, že detoxikace pacienta s akné je dlouhodobější záležitost, neboť se týká
více orgánů a technicky je obtížené čistit všechny najednou. Nesouhlasím však s názorem,
že jde o nemoc chronickou a nevyléčitelnou, jen léčitelnou. Sama jsem důkazem.


Ing. Hana Bláhová

Kokosový olej II.

10. srpna 2013 v 21:56 Celkově ozdravné metody

KOKOSOVÝ OLEJ - Omlazující a úžasně léčivá potravinaKokosový olej je velmi populární potravina vyrobený z masa kokosových ořechů. Kokosový ořech byl dlouho primárním zdrojem živin v tropech. Jeho různé průmyslové a kosmetické aplikace z něj vytvořily životaschopnou komoditu.
Je tepelně stálý a je proto velmi vhodný při vaření. Velmi pomalu oxiduje, vzdoruje žluknutí a má životnost přibližně dva roky - panenský kokosový olej vytvořený procesem mokrého mletí má "věčnou" trvanlivost.

Podívejte se na NaturalNews InfoGraphic o kokosovém oleji zde (je obdivuhodný)http://www.naturalnews.com/Infographic-Benefits-of-Coconut-Oil.html


SLOŽENÍ KOKOSOVÉHO OLEJE
Kokos má širokou škálu zdravotních účinků díky své vláknině, výživnému obsahu a jeho olej ho dělá pozoruhodným zdrojem živin a léku. Je to rozhodně nejzdravější olej na světě navzdory skutečnosti, že má vysoký obsah nasycených tuků a byl jednou neoprávněně zařazen mezi nezdravé potraviny.
ROZMANITOST KOKOSOVÉHO OLEJE

Oleje a tuky se skládají z molekul známých jako mastné kyseliny. Jsou klasifikovány podle nasycení (saturace) nebo podle molekulové délky a velikosti uhlíkového řetězce uvnitř každé mastné kyseliny. Monosaturované tuky a polysaturované tuky jsou příkladem první třídy.

Druhá třída je založená na molekulové velikosti nebo délce uhlíkového řetězce mastné kyseliny. K dlouhým řetězcům atomů uhlíku, z nichž je každá mastná kyselina, je připojen atom vodíku. Jsou krátké řetězce mastných kyselin známé jako SCFA, střední řetězce mastných kyselin (MCFA) jako kokosový olej a dlouhé řetězce (LCFA). Ať už jsou nasycené nebo nenasycené, většina tuků a olejů v naší stravě je složená z dlouhých řetězců mastných kyselin. Ve skutečnosti, většina konzumovaných mastných kyselin je LCFA.

Kokosový olej má převážně střední řetězce /MCFA) a účinek MCFA z kokosového oleje je zřetelně odlišný než LCFA z běžných jídel. Nasycené a nenasycené tuky z mléka, vajec, masa a dokonce většina rostlinných olejů jsou z dlouhých řetězců LCFA.
Proč je to důležité? Protože naše těla metabolizují každou mastnou kyselinu různě. MCFA z kokosového oleje je zvláštní v tom, že tyto mastné kyseliny nemají negativní efekt na cholesterol. Ve skutečnosti jsou tyto MCFA známé svou schopností snížit riziko srdečních chorob a arteriosklerózy. Je velmi málo zdrojů těchto MCFA a jedním z nejlepších je kokosový olej.

Játra a žlučník nemusí trávit a emulgovat dlouhé řetězce MCFA mající za následek okamžitou energii, zvýšenou metabolickou zátěž a následně větší produkce tepla stejně jako zvýšené cirkulace. Kdokoliv má zhoršené trávení tuků nebo má odstraněný žlučník, kokosový olej bude pro něj snadno stravitelný.http://www.naturalnews.com/022313_fat_oil_coconut.html


KYSELINA LAUROVÁ

Díky kyselině laurová má tento olej mnoho zdraví prospěšných výhod. V těle je kyselina laurová konvertovaná na monolaurin, sloučeninu, která je prudce jedovatá pro viry, bakterie, houby (plísně) a jiné organismy (parazity) tím, že naruší jejich lipidové membrány a prakticky je zničí.

Monolaurin také účinně léčí kvasinku bílou (Kandidu), plísňové infekce a atletickou nohu. Též si vybere za cíl bakteriální infekce a viry jako spalničky, chřipku, hepatitidu C a dokonce HIV! Ve skutečnosti badatelé z Filipín studují efektivitu kyseliny laurové proti HIV/AIDS pro její protivirové vlastnosti. Navíc je kyselina laurová netoxická a je mnohem lepší alternativou léků, které jsou předepisovány proti plísním a bakteriím.

Monolaurin nemůže být v těle vyroben bez kyseliny laurové. Mateřské mléko je jediným dalším zdrojem kyseliny laurové - proto kojené děti nejsou tak ohroženy infekcí. Pravidelná spotřeba kokosového oleje podporuje imunitu a redukuje výskyt onemocnění. http://www.naturalnews.com

BENEFITY KOKOSOVÉHO OLEJE

Péče o vlasy - unikátní mastné kyseliny v kokosovém oleji mají tak malou molekulární strukturu že jednoduše vejdou do membrán vlasových buněk a dovolí tím oleji proniknout hluboko do vlasů a tím vlas zevnitř opraví lépe, než jakýkoliv kondicionér.

Vmasírujte si olej do kštice a můžete se tím zbavit lupů. Lupy způsobují suchou kůži nebo nějakou vnitřní plísňovou kondici vlasů. Pravidelným používáním kokosového oleje zničíte všechny houby a odstraníte lupy. Stačí 1-2 čajové lžičky aby olej zanechal lesk vašich vlasů. Ponechte působit přes noc a uvidíte překvapivé výsledky. http://www.naturalnews.com/029120_coconut_oil_hair_conditioner.html


Pleťová péče- olej je vynikající pleťový kondicionér, jeho tuky přirozeně vniknou do pokožky, zvlhčí ji a vytvoří zábranu proti poškození ze životního prostředí a volnými radikály. Kokosový olej také poskytuje přirozenou ochranu před UV zářením, kterého odfiltrují 20%.

Olej z kokosu je bohatý na antioxidanty, přírodní mikrobiální a antibakteriální činitele caphrylic a kyselinu kaprinovou. Mají schopnost vyhladit pleť a poskytnou ji perfektní anti-aging zvlhčení. Navíc olej obsahuje vitamin E, další antioxidant který urychluje obnovení pleti při oděrkách, spáleninách a jiných traumatech.http://www.naturalnews.com


Ztráta hmotnosti- středně dlouhé řetězce mastných kyselin zrychlují metabolismus mnohem rychleji, než dlouhé řetězce, jelikož jsou snadno stravitelné a převedeny do energie. Krátké řetězce jsou 3 krát více účinné při zvýšení metabolismu než řetězce dlouhé, což má značnou efektivitu při ztrátě hmotnosti.http://www.naturalnews.com/026808_oil_coconut.html


Přirozená pomoc při zápalu plic- studie potvrdila, že kokosový olej pomohl rychleji pacientům ulehčit od symptomů zápalu plic. Může být pomocníkem pro redukci pobytu v nemocnici a nižším léčebným výdajům. Navíc je to levná náhrada tradičních antibiotik a nemá žádné vedlejší účinky.http://www.naturalnews.com/025038_coconut_child_oil.html


Snižuje riziko cukrovky, srdečních chorob, zlepšuje hladinu cholesterolu. Studie na ženách prokázala, že ženy, které jedli kokosový olej měly sklon mít výrazně nižší objem pasu a snížené procento diabetu typu 2 a srdečních chorob.

Nadto další studie doložila, že olej zlepšil hodnoty cholesterolu.http://www.naturalnews.com/026547_oil_coconut.html

Kokosový olej podporuje zdraví kostí, a zbavuje chronické únavy. Výzkum zjistil, že kokosový olej předchází řídnutí kostí jelikož pomáhá absorpci minerálů jako je vápník a hořčík.

Střední řetězce mastných kyselin produkují energii než tělesný tuk a tím zlepšují metabolismus a předcházejí únavě. Olej také ničí organismy v těle, které mu odebírají sílu a přispívají ke stavu únavy.http://www.naturalnews.com/033718_food_miracles.html

Alzheimer - Dr.Mary Newport ošetřovala svého dementního manžela přírodním kokosovým olejem, jelikož léčba, kde se podává stejná substance v lécích úplně selhala. Přirozená forma středně dlouhých triglyceridů (MCT) v podobě 1 polévkové lžíce kokosového oleje 2x denně po dobu 1 a půl měsíce způsobily, že se manžel úplně zregeneroval. http://www.naturalnews.com

DALŠÍ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY:

- ochrana proti rakovině a HIV a jiným infekčním onemocněním
- zabíjí PARAZITY jako pásové červy a MOTOLICE JATERNÍ!
- uvolňuje zpětný tok kyselin pro řádnou funkci střev
- snižuje výskyt hemeroidů
- léčí střevní problémy
- zmírňuje bolesti ucha
- ulehčuje od symptomů spojených se zvětšenou prostatou
- posiluje játra a chrání je před degenerací
- redukuje dopad epileptických záchvatů
- léčí záněty kloubů a svalů
- uklidňuje neuropatii a svědění spojené s cukrovkou.


KOLIK OLEJE BRÁT PRO LÉČEBNÉ ÚČELY?

Podle výzkumů by měl dospělý člověk konzumovat 3 a 1/2 polévkové lžíce denně: je to množství rovnocenné s tím, co by přijalo kojené dítě za den.
Ti, co zatím ve svém jídelníčku nekonzumovali kokosový olej by měli začít s konzumací menších dávek, aby viděli, jak tělo reaguje, než se dostanou na doporučovanou terapeutickou denní dávku.

VEDLEJŠÍ ÚČINKY OLEJE?

Kokosový olej nemá žádné vedlejší účinky. Nicméně jestliže jste před tím měli nízkotučnou dietu, může po konzumaci oleje nastat průjem. Proto je lepší začít s menším množstvím.

Olej má také velký přínos pro gravidní a kojící ženy, nicméně ženy zvyklé na nízkotučnou dietu jsou varovány, aby s kokosovým olejem v těhotenství neexperimentovaly. Jestliže jste na kokosový olej zvyklí bez reakcí, není důvod přerušit jeho spotřebu.

Autor: Aurora Geib, pro NaturalNews

Překlad: www.jajsem.com


Tento článek byl přeložen a originálně vydán prostřednictvímwww.jajsem.com a lze jej v nezkrácené a neupravené podobě šířit nekomerčním způsobem pouze s tímto aktivním odkazem na tyto stránky a všemi dalšími uvedenými zdroji, včetně celé této poznámky.