Únor 2014

Chuť na sladké a jak se jí bránit

20. února 2014 v 20:26 Ostatní
Jestliže se s chutí na sladké potýkáte tak často, že vám to znemožňuje zhubnout nebo si delší dobu váhu udržet, může to mít nasledující příčiny:

1. Únava, stres a hlavně nedostatek spánku Pokud spíte dlouhodobě méně než 5 nebo 6 hodin, zvyšuje váš organismus produkci ghrelinu, který má trefnou přezdívku: hormon hladu. A nejen hladu, ale i větší chuti na sladké. Pokud tedy nepracujete na směny nebo nevstáváte každé dvě hodiny v noci k miminku, pokuste se změnit svůj spánkový režim.

2. Dlouhé pauzy mezi jídly
Jestliže jíte jen 3 x denně, vaše glykemická křivka nemůže zůstat vyrovnaná ani tehdy, kdybyste si ohlídali správnou skladbu jídla, glykemický index sacharidových potravin a velikosti porcí. Zařadťe do jídelníčku dopolední a odpolední svačinu a chuť na sladké se sníží na polovinu.

3. Nedostatek bílkovin v jídelníčku
Je možné, že vám vyhovují bezmasá jídla vegetariánské kuchyně. Nic proti, ale po obědě sestaveného jen ze zeleniny a rýže nebo kuskusu začne již po hodině glykemická křivka padat dolů. A tento pád je jasným popudem ke sladkému. Nemusíte tedy nutně denně maso, ale bílkoviny ano. Zkuste sýry, tvarohy, vejce (nebo smacker z vaječných bílků), tofu, tempeh, seitan a nezapomínejte na ryby. Tučnější ryby (losos, sleď, makrela) "zabijí" hlad i chutě všeho druhu na dlouhou dobu. A pozor: na svačinu nestačí ovoce nebo zelenina, musí být vždy provázeno bílkovinami (jogurt, sýr, tvaroh apod).

4. Psychologické aspekty
Touha po sladkém se nejčastěji v psychologii vysvětluje jako symbol náhrady za lásku (rodičů, partnera). Pokud je to váš případ, je dobré si problém uvědomit a pokusit se ho vyřešit, třeba i s pomocí odborníka. Ale do té doby, než jej rozlousknete (což může trvat delší dobu) si stejně dávejte pozor na tři předchozí faktory.


Patní ostruhy

15. února 2014 v 20:18 Ostatní
Jak na patní ostruhu

Moje soupisky, když jsem se tím kdysi zabývala kvůli někomu:

léčba rázovou vlnou
http://www.fyzioterapie3r.cz/ostruha-patni-kosti/

Existuje prý naprosto spolehlivý postup, jak se zbavit ostruhy za pár dní, max. několik týdnů:
V nějaké větší lékárně poproste o 2dl ricinového oleje.
Dále si obstarejte nějaké kvalitní arnikové nebo kostivalové mazání. Nejdůležitější část je ale černý bez.
Několik čerstvých listů si přiložte večer před spaním na patu a ovažte bavlněným hadříkem nebo obvazem.
Ráno sundejte a patu ošetřete tím mazáním.
Takto každý den až do vymizení bolesti.
Přes den (třeba odpoledne) je vhodné patu natřít ricinovým olejem a držet v teple.


.......

Trpěla jsem ostruhami, hrůza, bylinkářka mi poradila 14 dní na noc dávat na patu nastrouhané syrové brambory.
Je to už 9 let zpátky, pomohlo to.


pokrač.
z webu Fórum U Pramene

Na bolest zubů

11. února 2014 v 17:53 Zuby
První pomoc při bolesti zubů


1. Hřebíček

Nakapejte na prst pár kapek hřebíčkového oleje a potřete jím oblast bolavého zubu. Po chvilce se dostaví znecitlivující účinek. Hřebíčkový olej obsahuje 70-90 procent eugenolu a působí jako lokální anestetikum. Nemáte-li po ruce hřebíčkový olej, použijte klidně celý hřebíček. Pro úlevu od bolesti stačí v ústech několik minut požvykovat jeden nebo dva kousky hřebíčku. Opakujte několikrát denně vždy s čerstvým hřebíčkem, dokud se úleva nedostaví.

2. Zázvorový prášek

Smíchejte půl lžíce zázvorového prášku, stejné množství mleté červené papriky a s trochou vody vytvořte pastu. Naneste ji na malý vatový tampon tak, aby byl pořádně nasáklý. Pak ho položte na bolavý zub a nechte působit, dokud se nedostaví úleva. Proces můžete opakovat bez omezení, ale bolest se většinou zmenší již při prvním pokusu.

3. Peroxid vodíku

Jednu lžíci tříprocentního lékařského peroxidu vodíku držte 10 minut v ústech a poté vyplivněte. Opakujte alespoň 3x denně. Tento výplach nejenže výrazně zmírní bolest, ale také zabije nežádoucí bakterie, které se usazují v ústech (například na zubech ve formě zubního plaku). Pavel Hájský k tomu říká: "Tříprocentní peroxid je roztok a v neředěném stavu je určen k přímé aplikaci i do úst. V dané koncentraci má dezinfekční a antiseptické účinky. Používat by se měl jen ten zakoupený v lékárně spolu s příbalovým letákem. Po každém použití je nutné roztok vyplivnout a vypláchnout ústa vodou, nikdy nepolykat."
Další tipy na využití peroxidu v ústní hygieně
  • Zubní pasta: smíchejte 1 lžičku jedlé sody s pár kapkami tříprocentního peroxidu do konzistence pasty.
  • Dezinfekce: kartáček na zuby občas namočte do 3% peroxidu.
  • Bělení zubů: samotné výplachy 3% peroxidem působí na zuby jako bělidlo. Použijte v poměru 3 lžíce peroxidu na sklenici vody. Ušetříte za drahé metody bělení.

4. Kostka ledu

Několik kostek ledu vložte do plastového sáčku a zabalte ho do utěrky. Položte na kůži v blízkosti bolavého zubu a 10-15 minut chlaďte. Znecitliví se nervy a bolest ustoupí.

5. Čajový sáček

Použijte teplý sáček černého čaje na pokožku, kde zub bolí. Dochází k úlevě, ale i ke zmírnění možných otoků.

6. Vanilkový extrakt

Ponořte vatový tampon do vanilkového extraktu a držte ho v ústech na bolavém zubu. Místo vanilkového je možné použít extrakt z máty peprné, mandlí anebo citronu.

7. Tea tree olej

Pár kapek tea tree oleje nakapejte na prst a potřete plochu bolavého zubu. Při mírných bolestech můžete několik kapek tohoto olejíčku přidat do sklenice s vodou a bolavý zub tím průběžně oplachovat.

8. Vyměňte zubní pastu a kartáček

"Když zjistíte, že vám ustupují dásně a zuby reagují citlivě na změny teploty, okamžitě začněte používat ultra měkký zubní kartáček. Měkké štětiny ochrání dásně a zastaví další obnažování zubů. Stejně tak vsaďte na zubní pastu pro citlivé zuby. Poskytne úlevu od bolesti, která vás trápí při střídání studeného a teplého jídla," říká dentálníJednotlivé rady z komentářů:

- česnek,stroužek rozříznout a přiložit na bolavý zub.
Působí antisepticky a po chvíli bylo po bolesti.

- mám na zuby vyzkoušené kapky florsalmin - je to výtažek z třezalky a jsou opravdu skvělé... protože fungují také jako mírné analgetikum... akorát tedy musejí dát pozor "srdcaři" - protože je to opravdu silné... každopádně mě když chytil zub, tak jsem si vždy po pár hodinách nakapala pár kapek přímo k tomu zubu (pohotovost fakt ne díky-vím, jak to tam funguje-spíš řezničina, než zubařina...) a super...


- mám dobrou zkušenost s hřebíčkem. Celý bez kousání mezi tvář a zub. Za pár minut po bolesti, i když před tím nepomohlo ani deset Sedolorů postupně braných asi 3 až 4 hodiny. Ne vždy po jednom. Nedoporučuji dlouhodobě, prý ničí zubní dřeň. Takže rychle k zubaři!
Pomáhá velmi dobře i "živá voda". Má Ph těla. Zastaví bolest, desinfikuje, propláchnete-li na 3 až 5 minut, posílíte zubní sklovinu. Doporučuji i opakovat. Úspěšně řeší i paradentózu a zmíněnou tvrdost zubní skloviny. Bolest mám odzkoušenu, působí úžasně a ničemu neškodí! Jen pomáhá. Ač neodzkoušeno, věřil bych na Tea tree olej. U ostatních bych byl velmi obezřetný.

- zaručená pomoc: tinktura "HERBADENT"

- 100% pomůže,hlavně na dásně Stopangin ve spreji. Postříkat zub a jeho okolí a bolest ustane.Chviličku to trochu pálí ale pomuže na dosti dlouhou dobu. Zbytek a vyvolané sliny vyplivnout.

- vitamin B forte opravdu pomáhá

- mě zase pomáhá kolem bolavého zubu nakapat silnější propolis

- úspěšně používám propolisovou tinkturu.
Funguje to i na zánět nervu v zubu a nerv vyhnije a zub je mrtvej a nemusim nikam chodit,
jako naschval mě to vzdycky chytlo v patek vecer na chalupě.

- Stále máme doma hřebíček naložený ve francovce alpě. Skousnout bolavým zubem jeden vylovený hřebíček a možno opakovat. Pomůže i na delší dobu a vždy! Dásně možno potírat tím výluhem.

- Pokud se jedná o zánět dásní, můžou pomoci výplachy 3% peroxidem vodíku (1 polévková lžíce do sklenice vody, ne 3% rovnou do úst) nebo roztok Corsodyl (obsahuje účíinnou látku Chlorhexidin), pokud se jedná o klubající se osmičku, nad níž je částečně uzavřená dásňová "kapsa", tak můžpu výplachy 3% peroxidem směřovat do tohoto místa (optimální je peroxid do injekční stříkačky a na to nasadit jehlu s upilovanou špičkou a trefit se rovnou do "kapsy".

Výplach řepíkem nebo heřmánkem pomůže při hojivých procesech v ústní dutině,např. po extrakci zubu (ale ne do čerstvé extrakční rány-až tak po 2-3 dnech ) nebo po chir.zákroku.
Léčit "přírodně" bolest zubu,která vzniká drážděním zubního nervu, je stejně účinné, jako když zánět slepého střeva léčíte Ibalginem. Takže co nejdříve k zubaři.

- Ano, v extrakční ráně musí vzniknout krevní sraženina, ze které se potom rána hojí.Proto se první a druhý den nesmí ničím cíleně vyplachovat. Výplachy řepíkem nebo heřmánkem jsou možné od 3.dne, při nekomplikovaném hojení.

- hřebíček mám vyzkoušený a pomáhá. Pro dámy, které chtějí mit bílé zuby mám taky radu - přejíždět zuby bio kokosovym olejem, jednak působí hojivěk, ale i bělí.

- Kokosový olej mám, ale nikdy by mě nenapadlo, že by i bělil. A je lepší před čištěním zubů nebo po čištění? Nebo vůbec poraďte, jak na to.

- musite jim zuby chvili potirat, žmoulat a pak ještě vyčistit zubni pastou.