Květen 2015

Kalísie vonná - zkušenost čtenáře

30. května 2015 v 15:40 Ostatní
K zdejším článkům o Kalísii vonné v rubrice Ostatní přidávám ještě zkušenost čtenáře, zmínku o oparu dám také do rubriky o oparech...


Jen pro jistotu připomínám, že všechny zdejší rady a návody jsou "babské", tj. nenahrazují péči lékaře, každý se musí řídit vlastní hlavou při jejich zkoušení.….Kalísie si celé léto vesele rostla na zahrádce, kam jsem ji zahrabal i s květináčem a trochu na ni zapomněl.
Kupodivu se jí dařilo velice dobře a na podzim měla už i několik výhonů s cca 8 kolínky.
Na podzim jsem ji uklidil domů a protože mě trápila začínající chřipka či viróza vzpomněl jsem si, že jsem si koupil tenhle zázrak, utrhl jsem a sežvýkal s trochou skepse jeden list. Rostlina je kupodivu bez příchuti a list se dá bez problémů pozřít. Cca do hodiny se objevily příznaky působení : hučení v uších, v hlavě, prohřátý organismus a teplé dlaně ( zřejmě prokrvení). Příznaky, jak jsem později zjistil z gůglování hlavně v Rusku způsobilo lehké předávkování.
Pokud pozřete polovinu listu nebo jinou úpravu (výluh, macerát ve vodce - v Rusku velice oblíbený, tak by se nemusely projevit.

Důležité co je, že chřipka po dvou listech neboli po dvou dnech zcela zmizela a já byl naprosto fit. Řekl jsem si, že to mohla být náhoda a tak jsem vyzkoušel léčebnou kůru ještě na kamarádovi s angínou. Tam to trvalo sice dnů 5, ale zabralo to a bez antibiotik.

Další pokus na vlastní kůži, který mě asi definitivně přesvědčil, že to funguje, byl opar. Občas na něj trpím...

Takže když jsem opět pocítil ten svědící pupínek na rtu, utrhnul jsem kousek listu kalísie, zmáčknul ho a štávou potřel vznikající opárek. Do hodiny přestal svědit, druhý den se začal ztrácet a do dvou dnů při mazání 3x denně byl pryč.
Takhle rychle jsem se ho nikdy nezbavil ať jsem se mazal vectavirem jako zběsilej.

Teď jsem ho dohodil jedné známé na afty...

Je důležité používat listy z rostliny, která je minimálně tak stará, aby měla jeden šlahoun s alespoň 8 kolínky. Jinak receptů je spousta ještě jsem je nevyzkoušel, ale přímá konzumace funguje.

čerpáno z Fórum U Pramene, zkráceno

Detox pleti

25. května 2015 v 21:26 Kosmetické vychytávky

SMETANOVÝ detox pletiDobrá zakysaná smetana má všechny věci, které potřebujete, aby vaše pleť zkrásněla.

Organickou AHA - kyselinu mléčnou, která zklidňuje pleť a zároveň jako chehický peeling omezuje zrohovatění.
Kyselina mléčná je superhydrátor, zvyšuje vazbu vody k buňkám až o 300%. Podporuje tvorbu kolagenu (odstraňuje drobné vrásky) a vyhlazuje pleť - drobné jizvičky, akné a zmenšuje póry.
Organický
mléčný tuk ve smetánce je podobný lanolínu, jehož molekuly jsou dostatečně malé, aby dokázaly proniknout do vaší pokožky a ideálně ji promastit, zjemnit a zvláčnit. Mléčný tuk podporuje obnovu pokožky a třeba v ayurvédě je alternativou vazelíny.

Laktózase používá v očních krémech jako kondicionér, k vyhlazení pokožky.
Biotin (vitamín H) obsahuje kyselinu močovou, a tady už určitě zavětřili ti kdo někdy léčili suché paty nebo jizvičky.
Lactobacillus bifidus léčí záněty pokožky, tedy akné a ekzém a spálenou pokožku.

Komplex
vitamínů B (především pleť vypínající niacina hojivá kyselina D-pantothenová), antioxidátor vitamín D chránící před sluníčkem, koktejl dalších vitamínů, minerálů a enzymů....
A vůbec složením je smetánka bio a přirozená každé pleti, takže je hypoalergenní a účinná.
Smetana má nejen kosmetické, zkrášlující účinky, ale taky pleť léčí. A teď pozor: velká část látek nefunguje samostatně, ale pouze v komplexu ostatních látek. V kosmetice je potřeba takové prostředí vytvořit. V mlíčku ne, tam už je!

Můj každoroční smetanový jarní detox pro osvěžení a posílení pleti:
Seženu si kelímek dobré zakysané smetany, vynechám pleťovou kosmetiku a ráno a večer po omytí pleti vlažnou vodou se pořádně namažu: tváře, krk, dekolt, oční okolí.

Začínám obvykle v pátek večer.

První dva dny pleť jakoby zhrubne, není vůbec jemná na dotyk ani na pohled. Pokožka nabobtná, vypadá nacucaně, hrubě. Nevím, jaká reakce se děje ve skutečnosti; mně to připadá, jako bych napustila pleť jako mycí houbu vším, co je ve smetánce dobrého a tak od třetího dne si v tom začne dělat pořádek a odpouštět, co nepotřebuje a bere si jen to, co je jí prospěšné. Ve středuzačíná viditelný efekt vypínání pórů a jemných vrásek okolo očí a úst, viditelná svěžest, čelo začíná svítit.
V sobotuje pleť růžová a vypadá zdravě, svěže, hladce.
V neděliuž si užívám na ulici flirtování s muži o generaci mladšími.

Aplikaceje příjemná. Šokový nános ledové smetany na pusu ráno příjemně probere.
Večer, po náročném dni, osvěží - mám pocit, jako kdybych ze šbe shodila šedivou masku, která se na mne za celý den usadila a zklidní pokožku i mne.

Čištění: vzhledem k tomu, že pleť nedostává důkladnou chemickou očistu, na kterou je zvyklá, může se zdát, že póry ztmavnou. Ale dodržuju léčebný režim a první chemické čištění (u mne je to šetrnou pěnou La Prairie) provedu až den po skončení kúry. Samozřejmě lepší je vynechat na celý týden makeup, ale linky, obočí a lesk si neodpouštím (řasenku nepoužívám). Ale pokud nemůžete žít bez mejkapu, tak můžete klidně přímo na smetanu, jde to (což si ale myslím, že je válka vůči přirozenému efektu smetany a kúra je pak zbytečná).

Upozorňuju, že aplikace není bez nebezpečí: než se smetana vsákne, trvá to pár minut. Takže si ráno nechejte víc času! Večer doporučuju aplikovat smetanu jako masku, nanést vrstvu, počkat čtvrthodiny, až si pleť nasákne, co potřebuje, a pak utřít papírovým ručníkem. Někomu může vadit specifická pavůně smetany, no, tak to si prostě musíte zvyknout.


Jestli se dá používat tahle kúra trvale, místo kosmetiky?
ANO, dá. ..... ale já na trvalé používání nemám nervy&čas.


Kelímek zakysané smetany vám vydrží v ledničce ve formě tak těch 5-7 dní, kolik potřebujete pro kúru.
Pokud neseženete smetanu od farmáře, klidně sáhněte po vynikající Bio Amálce z Lacrumu Velké Meziříčí (prodává se v Globusu a prý i v DMku), anebo i po ne-bio zakysancez Lacrumu ValMez. Je stejně kvalitní, jen není vyrobená z biomléka (a taky je asi jen o kačku levnější).

A ještě jeden alert: kúra není vhodná pro dívky pod třicet let. Způsobuje zahuštění textury pokožky a u mladé pleti by mohlo dojít k jejímu přílišnému zrohovatění.
Nenechávejte to na léto, ať nezůstanete týden bez UV ochrany. Já detox umísťuju na květen....

z webu Frangipani.cz, zkráceno

Dermatitida a šípkový olej

19. května 2015 v 20:50 Kosmetické vychytávky
…...zaujal mě váš příspěvek, protože seberhoickou dermatitidou trpí můj bratr. Vaše doporučení jsem mu vytiskla, ale měla bych prosím jeho dotaz. Jak ten šípkový olej používáte? Obává se, že když si to vetře večer do vlasů, tak je bude mít ráno mastné, bude je muset umýt a tím si kůži opět vysuší. Moc děkuji!


Dávám každý večer nad čelo ke kořínkům - ale jen trochu a nevtírám do vlasů, fakt jen na tu linii a max pár milimetrů do vlasů (právě kvůli tomu, abych neměla vlasy mastné - takhle je to v pohodě a yydržím bez mytí dva dny, přitom vlasy se mi celkem dost mastí i normálně).
Před mytím vlasů vtírám na postižená místa a snažím se dostat olej přímo na kůži. Nechám tak 10 minut působit (kamarádka nechává přes noc a na polštář si dává ručník) a pak vlasy umyju. Vysušenou kůži potom nemám a fakt vidím zlepšení - přes noc by to asi bylo lepší....
…a pohlídala bych si šampón, aby nebyl agresivní a neodmašťoval zbytečně moc....už nevím, kde jsem to četla.