Leden 2016

Usínání

4. ledna 2016 v 20:13 Ostatní
Různé zkušenosti s usínáním

.....k tomu "plánovanému" probouzení - v jedné knížce ("Žil jsem s vlky", autora už nevím, ale je to báječné čtení!) popisuje autor mimo jiné i svoje zkušenosti s využitím vlčího způsobu usínání.
Spočívá v tom, že je nutné se před ulehnutím otočit třikrát jedním směrem. Výsledkem je to, že se po určitém intervalu člověk probudí do naprosto bdělého a příčetného stavu (vlk toho využívá ke kontrole okolí).
Následně je nutné ulehnout až po trojím otočení opačným směrem a funguje to stejně - lze opakovat až do úplného vyspání.
U tohoto způsobu spaní už autor zůstal po zbytek života i přes určité námitky všech jeho partnerek :lol:

Usnout za minutu? Naučí vás to metoda 4-7-8!

Místo počítání oveček zkuste jiné počty. Usnete do minuty!
Zítra potřebujete být fit, ale určitě budete jako mátoha. Budík totiž zazvoní už za čtyři hodiny a spánek stále nepřichází. Víte, že si nemůžete dovolit marnit čas odpočinku tou pitomou nespavostí. Čím víc však potřebujete spát, tím těžší je usnout. Zkuste dýchací trik 4-7-8.

Nádech - výdech

Uvědomělé dýchání a dýchací cvičení jsou součástí jógy a východní medicíny už po celá tisíciletí. Do svých rad je zahrnul i doktor Andrew Weil z Arizony, absolvent Harvardu a propagátor techniky 4-7 -8, která si po celých Spojených státech našla desetitisíce nadšených a vyspalých vyznavačů.
Jak tedy vypnout stres, nervozitu a úzkost, a co nejdříve usnout: Podle mnoha ohlasů budete v limbu už za minutu: Dělá se to takhle:

• Nadýchnete se nosem na 4 vteřiny
• Zadržíte dech na sedm vteřin
• Pomalu ústy vydechnete na osm vteřin

Přesně vychytaná délka intervalů údajně změní chemii ve vašem mozku, zpomalí srdeční tep a ztiší vaši mysl, abyste mohli "zabrat". Pomáhá znovu usnout i při nevítaném probuzení uprostřed noci, kdy se všechno zdá nejčernější a děsy brání spánku. Funguje i pro rychlé zklidnění ve dne třeba před zkouškou nebo jiným náročným výkonem.

Zklidní tělo i mysl

Vynervovaný člověk nevědomky zadržuje dech a má nedostatek kyslíku, což se projevuje takřka na všech fyziologických pochodech. Stres se tak stává nejen psychickým, ale už i fyzickým problémem.
Permanentní stres vyplavuje do žil stresový hormon adrenalin. Dýchání je pak rychlé a mělké. Pokud záměrně dech zpomalíte, nutí vás to k hlubšímu nadechování a tomuto tempu se přizpůsobí i rychlost úderů srdce. Koncentrace na vlastní dech zároveň pomůže mozku odklonit myšlenky od jiných témat, která by vás rozrušila. Přivolat spánek pomáhá i monotónnost dechového cvičení.

Jako narkóza

Když se dlouze, pomalu a důkladně nadechnete (napočítáte do čtyř), přijmete více kyslíku. Jeho zadržením (po sedm vteřin) umožníte tkáním vstřebat ho větší množství. Vyrovnaný osmivteřinový výdech pomůže z plic (a tím samozřejmě z celého těla) odstranit oxid uhličitý. Metoda má vliv na centrální nervový systém a má zřejmě mírně sedativní účinky.
Zadržení dechu a pak vědomě pomalé, ovládané vydechování, spustí v těle řetězovou reakci. Nesmíte se však poddat nutkání zrychlit dech nebo aspoň zrychlovat počítání, a provádění se nesmí ani přerušit. Za pár chvil ucítíte, jak se tělo uvolňuje a relaxuje.
Mnoho těch, kteří metodu vyzkoušeli, o ní mluví jako o "narkóze" - prý na ně má stejně rychlé účinky: V jednu chvíli jste bdělí a vše ostře vnímáte, a najednou se probudíte a všechno už je za vámi. V tomto případě noc, obvykle plná děsu, stresu, převalování atd. Místo toho je ráno a vy jste krásně odpočatí, protože jste plně využili celý čas, vyhrazený ke spánku.

Původně převzato z zena.centrum.czOsobní zkušenosti:

..... včera před spaním jsem zkoušel počítat metodou 4 - 7 - 8. Jako "prográmek" mi posloužily hodiny, které tikají ve vteřinových intervalech ...
Zaměřil jsem svoji pozornost na správné dýchání. Po deseti minutách jsem byl bystřejší, než před dýchacím cvičením.. .
Změřil jsem si tep - ten pulzoval stejně rychle jako před cvičenímí..
Rozhodl jsem se, že tedy usnu bez počítání - nešlo to. Mozek automaticky odpočítával a odpočítával, i když jsem úmyslně dýchal jinak - po svém. Po chvíli soutěžení kdo z koho jsme nakonec dospěli k příměří: mozek odpočítával a já jsem dýchal přibližně podle něho - nádech zůstal na 4, zádrž 7, ale výdech jsem si uzpůsobil podle toho, kolik jsem potřeboval pomalu vydechnout - tedy asi 9 a přidal jsem ještě pauzu 2 před dalším nádechem.
Nevím, kdy jsem usnul, ale řekl bych, že to bylo do 1 minuty!

....I já jsem zkoušel počítat touto metodou a to (do včerejška) 4 dny po sobě. I já jsem byl při tomhle dýchání a počítání bystřejší než předtím a nakonec to vždy udělal po staru. Včera jsem ale dost rychle přešel jen na soustředěně hluboké dýchání ve mně nejpříjemnějším rytmu a byl jsem v limbu tak rychle, že jsem se dnes ráno nestačil divit....

...v tom to je! - hluboké plynulé dýchání bez nepříjemných pocitů. Trochu mě překvapuje, že to fungovalo bez zadržení dechu, ale soustředění na dech je samo o sobě také hluboce relaxační.
... jsem zase odpočítával, tentokrát rovnou nenásilně a usnul jsem do 5 minut. Měl by být zachován ten rozdíl mezi nádechem, zádrží a výdechem - v tom právě spočívá ten fígl. Nádech na 4 i zádrž na 7 je pro mě OK, výdech volím co nejvolnější, nejúplnější a nejdelší (má být dvojnásobně delší než nádech). Probudil jsem se nad ránem a v pohodě jsem zase s odpočítáním rychle usnul (což u mne bývá v tuto dobu už problém).

Celé cit. z webu U Pramene