Usínání

4. ledna 2016 v 20:13 |  Ostatní
Různé zkušenosti s usínáním

.....k tomu "plánovanému" probouzení - v jedné knížce ("Žil jsem s vlky", autora už nevím, ale je to báječné čtení!) popisuje autor mimo jiné i svoje zkušenosti s využitím vlčího způsobu usínání.
Spočívá v tom, že je nutné se před ulehnutím otočit třikrát jedním směrem. Výsledkem je to, že se po určitém intervalu člověk probudí do naprosto bdělého a příčetného stavu (vlk toho využívá ke kontrole okolí).
Následně je nutné ulehnout až po trojím otočení opačným směrem a funguje to stejně - lze opakovat až do úplného vyspání.
U tohoto způsobu spaní už autor zůstal po zbytek života i přes určité námitky všech jeho partnerek :lol:

Usnout za minutu? Naučí vás to metoda 4-7-8!

Místo počítání oveček zkuste jiné počty. Usnete do minuty!
Zítra potřebujete být fit, ale určitě budete jako mátoha. Budík totiž zazvoní už za čtyři hodiny a spánek stále nepřichází. Víte, že si nemůžete dovolit marnit čas odpočinku tou pitomou nespavostí. Čím víc však potřebujete spát, tím těžší je usnout. Zkuste dýchací trik 4-7-8.

Nádech - výdech

Uvědomělé dýchání a dýchací cvičení jsou součástí jógy a východní medicíny už po celá tisíciletí. Do svých rad je zahrnul i doktor Andrew Weil z Arizony, absolvent Harvardu a propagátor techniky 4-7 -8, která si po celých Spojených státech našla desetitisíce nadšených a vyspalých vyznavačů.
Jak tedy vypnout stres, nervozitu a úzkost, a co nejdříve usnout: Podle mnoha ohlasů budete v limbu už za minutu: Dělá se to takhle:

• Nadýchnete se nosem na 4 vteřiny
• Zadržíte dech na sedm vteřin
• Pomalu ústy vydechnete na osm vteřin

Přesně vychytaná délka intervalů údajně změní chemii ve vašem mozku, zpomalí srdeční tep a ztiší vaši mysl, abyste mohli "zabrat". Pomáhá znovu usnout i při nevítaném probuzení uprostřed noci, kdy se všechno zdá nejčernější a děsy brání spánku. Funguje i pro rychlé zklidnění ve dne třeba před zkouškou nebo jiným náročným výkonem.

Zklidní tělo i mysl

Vynervovaný člověk nevědomky zadržuje dech a má nedostatek kyslíku, což se projevuje takřka na všech fyziologických pochodech. Stres se tak stává nejen psychickým, ale už i fyzickým problémem.
Permanentní stres vyplavuje do žil stresový hormon adrenalin. Dýchání je pak rychlé a mělké. Pokud záměrně dech zpomalíte, nutí vás to k hlubšímu nadechování a tomuto tempu se přizpůsobí i rychlost úderů srdce. Koncentrace na vlastní dech zároveň pomůže mozku odklonit myšlenky od jiných témat, která by vás rozrušila. Přivolat spánek pomáhá i monotónnost dechového cvičení.

Jako narkóza

Když se dlouze, pomalu a důkladně nadechnete (napočítáte do čtyř), přijmete více kyslíku. Jeho zadržením (po sedm vteřin) umožníte tkáním vstřebat ho větší množství. Vyrovnaný osmivteřinový výdech pomůže z plic (a tím samozřejmě z celého těla) odstranit oxid uhličitý. Metoda má vliv na centrální nervový systém a má zřejmě mírně sedativní účinky.
Zadržení dechu a pak vědomě pomalé, ovládané vydechování, spustí v těle řetězovou reakci. Nesmíte se však poddat nutkání zrychlit dech nebo aspoň zrychlovat počítání, a provádění se nesmí ani přerušit. Za pár chvil ucítíte, jak se tělo uvolňuje a relaxuje.
Mnoho těch, kteří metodu vyzkoušeli, o ní mluví jako o "narkóze" - prý na ně má stejně rychlé účinky: V jednu chvíli jste bdělí a vše ostře vnímáte, a najednou se probudíte a všechno už je za vámi. V tomto případě noc, obvykle plná děsu, stresu, převalování atd. Místo toho je ráno a vy jste krásně odpočatí, protože jste plně využili celý čas, vyhrazený ke spánku.

Původně převzato z zena.centrum.czOsobní zkušenosti:

..... včera před spaním jsem zkoušel počítat metodou 4 - 7 - 8. Jako "prográmek" mi posloužily hodiny, které tikají ve vteřinových intervalech ...
Zaměřil jsem svoji pozornost na správné dýchání. Po deseti minutách jsem byl bystřejší, než před dýchacím cvičením.. .
Změřil jsem si tep - ten pulzoval stejně rychle jako před cvičenímí..
Rozhodl jsem se, že tedy usnu bez počítání - nešlo to. Mozek automaticky odpočítával a odpočítával, i když jsem úmyslně dýchal jinak - po svém. Po chvíli soutěžení kdo z koho jsme nakonec dospěli k příměří: mozek odpočítával a já jsem dýchal přibližně podle něho - nádech zůstal na 4, zádrž 7, ale výdech jsem si uzpůsobil podle toho, kolik jsem potřeboval pomalu vydechnout - tedy asi 9 a přidal jsem ještě pauzu 2 před dalším nádechem.
Nevím, kdy jsem usnul, ale řekl bych, že to bylo do 1 minuty!

....I já jsem zkoušel počítat touto metodou a to (do včerejška) 4 dny po sobě. I já jsem byl při tomhle dýchání a počítání bystřejší než předtím a nakonec to vždy udělal po staru. Včera jsem ale dost rychle přešel jen na soustředěně hluboké dýchání ve mně nejpříjemnějším rytmu a byl jsem v limbu tak rychle, že jsem se dnes ráno nestačil divit....

...v tom to je! - hluboké plynulé dýchání bez nepříjemných pocitů. Trochu mě překvapuje, že to fungovalo bez zadržení dechu, ale soustředění na dech je samo o sobě také hluboce relaxační.
... jsem zase odpočítával, tentokrát rovnou nenásilně a usnul jsem do 5 minut. Měl by být zachován ten rozdíl mezi nádechem, zádrží a výdechem - v tom právě spočívá ten fígl. Nádech na 4 i zádrž na 7 je pro mě OK, výdech volím co nejvolnější, nejúplnější a nejdelší (má být dvojnásobně delší než nádech). Probudil jsem se nad ránem a v pohodě jsem zase s odpočítáním rychle usnul (což u mne bývá v tuto dobu už problém).

Celé cit. z webu U Pramene
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karel Karel | E-mail | Web | 26. srpna 2016 v 9:44 | Reagovat

Mě se nejlépe usíná, když před spaním vypnu mozek a přestanu myslet na starosti

2 Eva Eva | E-mail | 7. listopadu 2016 v 5:41 | Reagovat

Z usínáním nemám problém ,ale lidé v mém okolí ano.dechové techniky jsou účinné..Dostal mě ten způsob otáčení na lůžku jako pes,údajně to sloužilo ,aby si ve vysoké trávě zváleli pelíšek.Jen nevím jak na dnešní posteli provést nejen shrnuté prostěradlo,ale myslím při každodenním provádění by se zlikvidovala matrace!!!!...hezké spaní,Eva...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama